توضیحات برای عکس ثبت نشده

دانستنی هایی در مورد روز جهانی کودک

روز جهانی کودک چه روزی است

این مقاله در مورد روز جهانی کودک می باشد و تلاش داریم بتوانیم مطالبی مفید و سودمند در این مورد را با شما عزیزان به اشتراک گذاریم. کودکان زیباترین آفریده های خداوند هستند. کودکان زندگی بخش هستند و امید آفرین. تمام تلاش والدین و مربیان کودکان این است که این زیباترین خلایق پروردگار به بهترین شکل ممکن رشد یافته و پرورش یابند. در این متنِ روز کودک خواهید فهمید که روز جهانی کودک چه روزی است؛ روز ملی کودک چیست؛ جشن روز جهانی کودک به چه صورت شکل

گرفت؛ و ... . این نوشتار که مقاله درباره روز جهانی کودک می باشد توضیحاتی اجمالی و مفید در مورد محسنات پرداختن به کودکان در روزجهانی کودک را به شما انتقال خواهد داد. مراسم روز جهانی کودک در هر کشور با توجه به فرهنگ و شرایط موجود آن مرز و بوم برگزار می شود. به طور مثال یکی از کارهایی که در روز جهانی کودک می توان انجام داد برگزاری مسابقه انشا درباره روز جهانی کودک است که جذابیت های خاص خود را برای کودکان دارد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

در اینجا می خواهیم بدانیم روز جهانی کودک چه روزی است و یا اینکه دریابیم روز جهانی کودک چه تاریخی است؟ روز جهانی کودک بیستم نوامبر می باشد ولی هر کشوری یک روز به خصوص را به عنوان روز کودک نامگذاری کرده و پاس می دارد.


این روز در ایران هر ساله در تاریخ هشتم اکتبر (که برابر است با روز ۱۶ مهر ماه) برگزار گردیده و برای این مناسبت یک هفته به عنوان هفته ملی به کودکان اختصاص داده می شود. مراسم روز جهانی کودک در این روزها با همکاری و یاری کودکان انجام می گیرد. کودکان در این روز به نقاشی درباره روز جهانی کودک مشغول می شوند و خلاقیت خود را به منصه ظهور می رسانند. روز جهانی کودک برای نخستین بار توسط دکتر چارلز لئونارد کشیش کلیسایی در آمریکا نامگذاری و برگزار شد. وی در این روز خدمات

ویژه‌ای برای کودکان در نظر گرفت و آن را "Rose day" نامید که بعدها به نام روز گل یکشنبه و سپس روز جهانی کودک شناخته شد. نکته ی شگفت انگیز این است که کشور ترکیه این روز را برای اولین بار به صورت رسمی در سال ۱۹۲۹ تعطیل ملی اعلام نمود و روز کودک را در سراسر ترکیه جشن گرفتند. روز جهانی کودک در حدود پنجاه کشور دنیا در تاریخ اول ژوئن جشن گرفته می گردد ولیکن همانطور که بیان شد این روز از طرف یونیسف بیستم نوامبر تعیین گردیده. این روز در برخی از کشورهای جهان از جمله

نیوزلند در اولین یکشنبه ماه مارچ ، تایوان و هنگ گنگ چهارم آوریل، بنگلادش ۱۷ مارچ، فلسطین پنجم آوریل، ترکیه ۲۳ آوریل، کره جنوبی و ژاپن پنجم مِی، اسپانیا و انگلیس دومین یکشنبه ماه مِی برگزار می‌شود. روزی برای کودکان برای اولین بار نیز توسط بریتانیا در سال ۱۹۵۴ عنوان شد و پس از آن دیگر کشورها تشویق شدند تا روزی را به کودکان اختصاص داده تا در وهله اول تبادلات دو طرفه و درک بین کودکان را ارتقاء دهند و در وهله بعد فعالیت‌ هایی را برای بالا بردن رفاه کودکان در سراسر جهان ترتیب دهند.

پیمان‌نامه حقوق کودک

بر اساس ماده یک پیمان ‌نامه حقوق کودک به هر انسان کمتر از ۱۸ سال، عنوان کودک اطلاق می گردد. مگر آن که قانون قابل اعمال در مورد کودک سن قانونی کمتری را معین نموده باشد. این کنوانسیون شامل ۵۴ ماده و دو پروتکل اختیاری بوده که چهار اصول پایه ‌ای آن را جهت می‌دهد:
_ هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
_ زمانی‌که در رابطه با کودکان تصمیم‌گیری می گردد، باید منافع عالیه آنان در رأس قرار گیرد.
_ کودکان حق حیات داشته و باید رشد نمایند.
_کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز نمایند و این نظرات در تمامی اموری که به آنها مربوط می گردد، باید مورد توجه قرار گیرد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

۱۶ مهر روز جهانی کودک در ایران

بر اساس مصوبه‌ جهانی سازمان ملل، کشورهای مختلف یک روز را به نام روز کودک برگزیده و همه ‌ساله آن روز را با هدف توجه دادن جامعه به مسائل کودکان جشن می گیرند. در ایران نیز جلسه‌ای با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برخی دیگر از نهادها تشکیل شد که در نهایت ابتدا منجر به انتخاب روز نهم اکتبر به عنوان روز جهانی کودک می ‌شود که در ادامه این تاریخ به هشتم اکتبر برابر با شانزده مهر ماه تغییر می نماید. تصمیم این گروه به دفتر یونیسف در ایران اطلاع و به عنوان روز جهانی کودک در ایران به رسمیت

شناخته می گردد. در ادامه نیز شورای فرهنگ عمومی این روز را تصویب کرده که به تقویم رسمی کشور اضافه گردید. مصوبه‌ ی شورای فرهنگی عمومی نیز در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۷۶ و در جلسه‌ ی ۴۰۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب این شورا رسید. بعد از برگزاری جلسه‌ هایی، مسئولیت دبیرخانه ی این ستاد از سال ۱۳۹۳ به عهده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سپرده می‌شود. ویژه‌ برنامه‌های هفته‌ی ملی کودک از ۱۴ تا ۲۰ مهر ماه به میزبانی مرکز آفرینش ‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان ‌و نوجوانان در تهران و سایر مراکز فرهنگی هنری کشور برگزار می گردد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

اسباب بازی، هدیه ای برای روز جهانی کودک

یکی از بهترین و پسندیده ترین کارهایی که در روز جهانی کودک می تواند انجام گیرد هدیه دادن به کودکان است و در این بین انواع اسباب بازی، مناسب ترین نمونه از کلیه ی هدایای موجود قلمداد می شود. اسباب بازی می تواند شادی و لبخند را در دل و لبان کودکان بنشاند. انواع اسباب بازی با کیفیت ها و جنس های متفاوت با کارآیی های مختلف، همه و همه انتظار می کشند تا به عنوان هدیه ی روز جهانی کودک در کنار کودکان باشند. فروشگاه اسباب بازی دوزتوی همگام با تمامی افرادی ست که مقصود و هدف شان شاد کردن کودکان در روز جهانی در کودک می باشد. فروشگاه اسباب بازی دوزتوی انواع اسباب بازی را به مناسبت روز جهانی کودک با تخفیف فوق العاده عرضه می کند

در این بین سهمی کوچک در پاسداشت این روز خاص داشته باشد. دوزتوی انواع اسباب بازی را در مراسم ویژه ی روز جهانی کودک به شما عزیزان پیشکش می کند. اگر به دنبال بازگو کردن قصه برای روز جهانی کودک هستید می توانید از بین انواع کتاب کودکان که توسط اسباب بازی فروشی دوزتوی عرضه می شود بهترین نمونه را برای خود پیدا کنید. فروشگاه اسباب بازی دوزتوی انواع اسباب بازی کودکان دو ساله، اسباب بازی مغناطیسی، انواع عروسک، انواع اسباب بازی مگنتی، انواع پازل، انواع لگو، انواع آرت پازل، انواع پازل یوروگرافیک، انواع اسباب بازی ارزان قیمت، جدیدترین اسباب بازی های دنیا و ... را با بهترین خدمات پس از فروش به مناسبت روز جهانی کودک به شما عزیزان تقدیم می کند.

ضمنا دوزتوی شرایطی را فراهم آورده تا یکی از بزرگترین سایت های خرید اسباب بازی راه اندازی شود. سایت خرید اسباب بازی دوزتوی این امکان را به شما عزیزان می دهد تا با ورود به این سایت و انتخاب یک اسباب بازی از بین انواع اسباب بازی موجود در این سایت خرید اسباب بازی، بررسی کاملی را انجام داده و پس از مقایسه ی اسباب بازی انتخاب شده با سایر اسباب بازی های موجود، انتخابی شایسته و بایسته را رقم زنید و تجربه خرید اسباب بازی اینترنتی را با دوزتوی استارت بزنید. کارشناسان سایت خرید اسباب بازی دوزتوی به صورت بیست و چهار ساعته آماده پاسخگویی به شما هستند تا خاطراتی خوش از خرید اسباب بازی کودکان در روز جهانی کودک برای شما رقم بخورد.

سخن پایانی

این نوشتار را می توان یک مقاله در مورد روز جهانی کودک قلمداد کرد که از منظری نو به این مهم پرداخته است. کودکان، آینده را در دستان خود دارند. کودکان را باید دریافت تا بهترینِ خود را به منصه ظهور گذارند در هنگام بلوغ. فروشگاه اسباب بازی دوزتوی یکی از اصلی ترین رسالت های خود را شاد کردن تمامی کودکان می داند. مدیریت اسباب بازی فروشی دوزتوی همیشه تلاش داشته است تا بتواند با حضور پر رنگ در مراسم روز جهانی کودک، روز جهانی خنده، روز جهانی پازل، روز جهانی فکر کردن، کریسمس و ... نقش خود در زمینه اشاعه ی شادی و نشاط و پرورش حس انسان دوستی را ایفا کند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به دوزتوی