دوزتوی > مجله اسباب بازی دوزتوی > انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

شناخت انواع اسباب بازی

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

شناخت دقیق انواع اسباب بازی، نقش انواع اسباب بازی در رشد کودک طی سنین مختلف

بازی کردن و جنب و جوش کودکان در هر شرایط، مهم ترین ویژگی یک کودک به حساب می آید. البته بازی کردن تنها به کودکان اختصاص ندارد و انسان در هر سنی سرگرمی و بازی های متناسب با شرایط و سن خود را می یابد. ولی اگر بدانیم بازی و نوع اسباب بازی که در اختیار کودکان خود قرار می دهیم تاثیر مستقیم در رشد ذهنی و افزایش مهارت های حرکتی او دارد، دقت بیشتری در گزینش انواع اسباب بازی های وی به خرج می دهیم. کودک در جریان بازی با انواع اسباب بازی، پرورش فکری، عاطفی و جسمی و اجتماعی خواهد یافت، چرا که بازی راهی برای ابراز و نشان دادن احساسات است و مسبب تخلیه فشار و استرس‌های عصبی کودک می گردد. بازی، روش طبیعی شرکت کودکان در فعالیت هایی است که سرانجام سبب کسب مهارت و ورزیدگی برای مقابله با مشکلات زندگی می شود. با این توضیح کوتاه، در ادامه ی این نوشتار می خواهیم شما را با انواع اسباب بازی دخترانه، انواع اسباب بازی پسرانه، و در کل، اسباب بازی های مناسب برای سنین مختلف آشنا کنیم.

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

لزوم شناسایی انواع اسباب بازی

با مراجعه به مغازه اسباب بازی فروشی تعداد بیشماری انواع اسباب بازی را مشاهده خواهید کرد. انتخاب یک اسباب بازی خاص برای یک کودک از میان تعداد بسیار زیادی اسباب بازی کاری دشوار است. گران قیمت بودن یک اسباب بازی معیاری برای خوب بودن آن نیست. باید در نظر داشت که باید انواع اسباب بازی های متناسب با سن و توانایی های یک کودک انتخاب گردد، در غیر این صورت به جای اینکه اسباب بازی ذهن او را یاری دهد، ممکن است او را در شرایط شکست و تضعیف روحیه قرار دهد. برای رسیدن به این مهم، سعی می کنیم تقسیم بندی درستی از انواع اسباب بازی را برای شما عزیزان داشته باشیم. به اطلاع شما می رسانیم که انواع اسباب بازی به دو گروه اصلی تقسیم می شو که عبارتست از: اسباب بازی های سازمان یافته (محدود)، و اسباب بازی های سازمان نیافته (نامحدود). در این نوشتار برآنیم تا با اطلاعاتی مفید برای شناسایی اسباب بازی های سازمان یافته (محدود) بکوشیم تا شما عزیزان بتوانید در هنگام مراجعه به مغازه اسباب بازی فروشی دوزتوی و یا فروشگاه اینترنتی اسباب بازی دوزتوی، قدرت تصمیم گیری زیادی داشته باشید و از بین انواع اسباب بازی دخترانه و انواع اسباب بازی پسرانه، مناسب ترین و مفیدترین آن را انتخاب و گزینش نمایید. انواع مختلف عروسک، ماشین کنترلی، تفنگ اسباب بازی، قطار، هواپیما و ... در مرکز خرید اسباب بازی دوزتوی انتظار شما عزیزان را می کشد.

طبقه بندی انواع اسباب بازی

انواع اسباب بازی های کودکان بر اساس تقسیم بندی زیر است: اسباب بازی های سازمان یافته، اسباب بازی های سازمان نیافته
اول: اسباب بازی های سازمان یافته

این دسته از اسباب بازی ها شکل مشخص و از پیش تعیین شده ای دارا می باشند و دامنه ی تأثیر آن محدود می باشد. این دست اسباب بازی ها عموما برای یک بازی خاصی به کار می روند و کودک کمتر قادر به دخل و تصرف و کشف درون آنها می گردد. به صورت دیگر می توان بیان داشت این بازی است که کودک را جهت داده و تفکر قالبی را در وی تقویت می نماید. این گونه اسباب بازی ها به شش دسته تقسیم می گردند:

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

۱) انواع اسباب بازی مخصوص خردسالان

الف) اسباب بازی های موبیل یا آویز
وسایلی هستند که از قطعات رنگی و سبک و چسبیده به هم تشکیل شده و با جریان هوا به حرکت در می آیند. موبیل را باید در محدوده ی دید کودک آویزان کرد. رنگ های تابان و نورانی آنها نظر کودک را به خود جلب می نماید و باعث افزایش تجربیات حسی - حرکتی و واکاوی کودک می گردد.
ب)
جغجغه
وسیله ای است که به تحریکات لمسی و حرکتی کودکان پاسخ می دهد و صدا ایجاد می نماید و در انواع مختلف فشاری و حرکتی دیده می شود.

ج) اسباب بازی های دانک لینگ
از نوع اسباب بازی های آویزان کردنی می باشند که در معرض دید کودک قرار داده می شوند تا کودک آنها را ببیند و لمس نماید، توپ پارچه ای، زنگوله و عروسک آویزان شده از این دسته به شمار می روند.
د)
اسباب بازی های کرادل
نوعی دیگری از موبیل ها می باشند که عموما به طور عرضی روی گهواره آویزان می گردند و صدا ایجاد می کنند و مستحکم و با دوام ساخته شده اند که از سن ۶ ماهگی به بعد کودک می تواند به کمک آنها خود را از حالت نشسته و خوابیده بلند کند.


انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

۲) انواع اسباب بازی جهت جلب توجه کودک

کودکانی که علاقه به بازی کردن با انواع اسباب بازی را از خود بروز نمی دهند و به تحریکات بیشتر و اضافی برای برانگیختن احتیاج دارند، می توانند از این گروه اسباب بازی استفاده زیادی داشته باشند.
اسباب بازی هایی که در این دسته قرار می گیرند با کمترین عمل بیشترین نتیجه را برای کودک خواهند داشت. این وسایل می توانند به خوبی حواس و قوای ذهنی کودک را متمرکز سازند.


۳) انواع اسباب بازی جهت ایجاد تحرک در کودک

اسباب بازی هایی که در این گروه خاص قرار دارند برای ایجاد تعادل، پرورش اعتماد به نفس، تمرین و تقویت عضلات، مصرف انرژی کودکان، و کسب تجربیات در زمینه مدیریت مفید می باشند.
الف
: وسایلی که کودک می تواند از آنها بالا برود و پایین بیاید مانند نردبان چوبی، طناب هایی که پله دارند و... .
ب
: وسایل و بازی هایی که در ایجاد تعادل مؤثر است مانند الاکلنگ، راه رفتن روی خطی که روی زمین کشیده شده و... .
ج
: وسایل قابل غلتاندن مانند توپ که کودک می تواند آن را قل دهد، پرتاب نماید و دنبال کند.
د
: وسایل هل دادنی و کشیدنی مانند ماشین های کمپرسی و انواع دیگر ماشین ها که با نخ کشیده می شود و... .
این گونه اسباب بازی ها شامل انواع اسباب بازی دخترانه، انواع اسباب بازی پسرانه، و انواع اسباب بازی مشترک هستند و شما عزیزان می توانید با توجه به سلیقه و میزان بودجه خود به انتخاب پرداخته و با مراجعه حضوری به مغازه اسباب بازی فروشی دوزتوی یا خرید اینترنتی اسباب بازی از فروشگاه اینترنتی اسباب بازی دوز توی به راحتی، یک تجربه ی خرید و فروش آنلاین اسباب بازی را تجربه نمایید. در اینجا به موضوع اصلی خودمان که همانا شناسایی انواع اسباب بازی می باشد ادامه می دهیم.

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی
انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

۴) انواع اسباب بازی جهت تقویت مهارتهای دستی و هارمونی بین چشم و دست

در این دسته انواع اسباب بازی هایی قرار خواهند گرفت که نیاز به فعالیت های دستی، دستکاری و عملیات ساختمانی دارند و سبب درک، تشخیص، تطابق چشم و دست و تقویت حس لامسه و باعث تقویت حرکت ظریف دست می گردند. نمونه های معروف و محبوب این دسته که هم شامل انواع اسباب بازی دخترانه و هم مشمول انواع اسباب بازی پسرانه می شود عبارتست از: الف: انواع نخ و مهره، ب: انواع اسباب بازی پیچ کردنی.


۵) انواع اسباب بازی جهت ارتقاء قوه ی انتخاب

در این گروه کودک به شناسایی مفاهیم مختلفی پی می برد که عبارتند از:
الف)
انواع اسباب بازی جهت شناسایی اصوات: این وسایل برای آموزش اصوات گوناگون، پرورش حس شنوایی و افزایش قدرت تشخیص به کار برده می شوند. طبل، ملودیک ها، سنج، زنگ، سازدهنی و... در این دسته جای داده می شوند.
ب)
انواع اسباب بازی برای شناسایی رنگ ها: تقریباً تمام اسباب بازی ها از قطعات رنگی تشکیل شده اند که به هنگام بازی می توان از آنان برای آموزش مفهوم رنگ ها به کارگیری کرد. شناخت رنگ ها برای رشد کودک بسیار لازم است.

ج) انواع اسباب بازی برای شناسایی اشکال هندسی به کودک: پازل ها، مناسب ترین ابزار و ادوات آموزش اشکال هندسی به شمار می روند. در این پازل ها کودک با اشکال هندسی مانند دایره، مثلث، مستطیل و... آشنا می گردد و نحوه ی کار کردن با آن ها را می آموزد. پازل ها را می توان با توجه به رنگ و شکل برای کودک دختر یا پسر از فروشگاه اینترنتی اسباب بازی دوزتوی انتخاب و خریداری فرمایید.
د)
انواع اسباب بازی برای شناسایی اندازه و حجم: درباره ی مفهوم اندازه می توان از چند عدد نی یا چوب در اندازه های مختلف بهره برد تا کودک مفهوم اندازه اجسام را درک نماید. درباره ی مفهوم حجم نیز می توان از چند لیوان اندازه های مختلف استفاده زیادی کرد.


انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

۶) انواع اسباب بازی هایی جهت قوی کردن قدرت تکلم و زبان کودک

اسباب بازی هایی مانند سازدهنی، نی، بوق و... باعث تقویت سیستم تنفسی و تولید صدای کودک خواهند شد و اسباب بازی های دیگر نظیر دومینو، پازل، کارتهای قصه گو، کتاب های تصویری و به طور کلی انواع اسباب بازی، موضوع های متنوعی برای صحبت کردن و مکالمه ی کودک دست و پا خواهند کرد.

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی

انواع اسباب بازی - انواع اسباب بازی کودک | دوزتوی
سخن پایانی

با بیان این مطلب، مقاله را به پایان می رسانیم و با توجه به اهمیت موضوع شناسایی انواع اسباب بازی، تلاش خواهیم داشت در مقالات مسلسل وار بعدی به ادامه این موضوع مهم بپردازیم و اطلاعات مفیدی در باب شناسایی و کاربرد انواع اسباب بازی دخترانه و انواع اسباب بازی پسرانه برای تمامی سنین و سلیقه ها و استعداد ها را به شما عزیزان انتقال دهیم. مغازه اسباب بازی فروشی دوز توی و فروشگاه اینترنتی اسباب بازی دوزتوی با ارائه ی جدیدترین اسباب بازی ها فکری و فانتزی به صورت بیست و چهار ساعته در خدمت شما می باشد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به دوزتوی