دوزتوی، مرجع فروش بازی فکری و بردگیم ریسک (Risk)

عکس بازی ریسک risk - دوزتوی

معرفی بردگیم استراتژیک ریسک (Risk)

بازی فکری ریسک، یکی از معروفترین بازی های استراتژیک موجود در دنیای بازی های فکری می باشد. بازی ریسک ابتدا توسط آلبرت موریس طراحی و ساخته شد و سپس چند سال بعد پس از نسخه موریس، شرکتی آمریکایی که خود در تولید بازی و اسباب بازی دستی بر آتش داشت، تغییراتی را در ساختار و قوانین بازی Risk اعمال کرد. هدف غایی در بردگیم ریسک، سلطه پیدا کردن بر نقشه کل جهان می باشد (البته حالت دیگری نیز محتمل است که در آموزش های بازی به آن اشاره خواهیم کرد). به طور خلاصه در ریسک، شما باید فرماندهی لشکریان و نیروهای خود را در دست بگیرید و با یورش بردن به مرزهای حریف، او را از مرزهایش خارج کنید. گسترش قلمرو در بازی رومیزی ریسک، کلید پیروزی و برنده شدن است. در نظر داشته باشید که برای رسیدن به این مهم، همواره دو عامل تاثیر گذار در مسیر هر بازیکن وجود دارد : ۱) تفکر استراتژیک ۲) شانس. چنانچه از استراتژی های درستی در بازی استراتژیک Risk بهره ببرید و کمی شانس با شما یار باشد، پیروزی از آن شما خواهد بود. در درون جعبه بازی صفحه دار ریسک، یک نقشه از دنیا، ۴۲ عدد کارت، تعداد زیادی مهره و پنج تاس یافت می شود. نقشه بردگیم ریسک، شامل شش قاره (آسیا، استرالیا، اروپا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی) و ۴۲ کشور یا منطقه(مانند افغانستان، خاورمیانه، ماداگاسکار و غیره) است. البته در برخی موارد این کشورها و مناطق با واقعیت همخوانی ندارند. اگر قصد تهیه این بازی را دارید، به صفحه خرید بازی فکری استراتژیک ریسک (Risk) مراجعه کنید.

عکس بازی ریسک، نسخه خارجیعکس بازی ریسک، نسخه خارجی

آشنایی مختص با طراح بازی : آلبر لاموریس

در این بخش از معرفی بازی ریسک، قصد داریم شما خوبان را با پدیدآورنده این بازی پرطرفدار آشنا سازیم. آلبر لاموریس (Albert Lamorisse) زاده سیزدهم ژانویه سال ۱۹۲۲ و در گذشته دوم از ماه ژوئن سال ۱۹۷۰، در واقع یک کارگردان و فیلم نامه نویسِ خوش ذوقِ فرانسوی بود. از افتخارات آقای لاموریس باید به دریافت جوایز بهترین فیلمنامه کن و اسکار به سبب ساخت فیلم کوتاه بادکنک قرمز (در سال ۱۹۵۶) اشاره داشت. لاموریس مبدع سیستم فیلمبرداری از هلیکوپتر می باشد. البته این ابداع در نهایت اسباب مرگ او را فراهم ساخت. وی در هنگام ساخت بخش دیگری از مستندی به نام باد صبا و زمانی که در کشور ایران حضور داشت، بر اثر برخورد هلی کوپتر خود به کابل های برق، آن هم زمانی که در حال پرواز بر فراز سد کرج، سقوط کرد و جان خود را از دست داد. در این سانحه، فرزند لاموریس نیز حضور داشت اما خوشبختانه جان سالم به در برد. آلبرت در سال ۱۹۵۷ وقتی به همراه خانواده اش به هلند سفر کرده بود بازی تخته‌ای La Conquête du Monde را طراحی کرد که بعدها به RISK مشهور شد.

Albert Lamorisse، طراح بازی ریسکAlbert Lamorisse، طراح بازی ریسک

بردگیم ریسک - دوزتوی
بازی استراتژی ریسک - دوزتوی

آموزش بازی ریسک

همراهان عزیز در نظر داشته باشید که آموزش بازی ریسک، بر اساس متن درج شده در دفترچه راهنمای بازیِ ریسک تولیدِ شرکت آی توی (itoy) نگارش شده است. نکته دیگر اینکه، بازی ریسک را به روش‌های مختلفی می‌توان انجام داد. مسلما همه‌ی روش ها را نمی‌توان اینجا توضیح داد؛ اما به قدر کفایت به شرح کلیات بازی ریسک خواهیم پرداخت. در دفترچه راهنمای بازی ریسک عنوان شده که می‌توان بازی را به ۴ روش انجام داد : مقدماتی، ماموریتی، دو نفره و کلاسیک. در جعبه بازی : برد بازی، ۴۲ کارت قلمرو، ۱۲ کارت ماموریت، ۱ کارت آتش بس، ۵ ارتش در پنج رنگ هر کدام شامل ۴۰ سرباز، ۱۲ سواره نظام، ۸ توپ، ۳ تاس قرمز برای حمله و ۲ تاس سیاه برای دفاع
شما سرزمین‌هایی را که در اختیار دارید با گذاشتن سرباز در آن کنترل خواهید کرد. در هر نوبت تعداد بیشتری سرباز دریافت می‌کنید و آن ها را در قلمرو خود می‌گذارید. شما از سربازها برای حمله و تصرف قلمرو حریف استفاده می‌کنید. در پایان نوبت خود می‌توانید تعدادی سرباز را جابجا کنید تا از قلمرو خود دفاع کنید و ممکن است کارتی از روی دسته کارت‌ها بردارید.
همان طور که اشاره شد، زمین بازی شامل ۴۲ قلمرو است و توسط خطوط مرزی یا خطوط دریایی به هم متصل شده است. در طول بازی ارتش‌ها از همین به مرزها به دشمنان خود حمله خواهند کرد. اگر در طول حملات بتوانید یک قاره را به تصرف خود درآورید، در نوبت خود می‌توانید سرباز بیشتری دریافت کنید (این یکی از نکات استراتژیک بازی ریسک (Risk) است). 
کارت‌های مختلفی در بازی وجود دارد که فقط به نام آن‌ها اشاره خواهیم کرد. برای دستیابی به کاربرد آن‌ها، از راهنمای بازی ریسک استفاده کنید. کارت قلمرو (۱ ستاره یا ۲ ستاره) با کاربرد دریافت سرباز، کارت آتش بس با کاربرد خاتمه بازی، کارت‌های ماموریتی با کاربرد برنده شدن در انجام ماموریتی مشخص به صورت مخفیانه
در روش مقدماتی (مناسب برای تازه کارها)، هر بازیکن یک رنگ انتخاب می‌کند. سپس بعد از تصمیم‌گیری در خصوص اینکه چه کسی بازی را شروع کند، بازی به صورت ساعتگرد ادامه داده می‌شود. کارت های قلمرو را بر زنید و بین بازیکن‌ها پخش کنید. بازیکنان باید با توجه به تعداد ستاره در کارت خود، در قلمرو خود سرباز قرار دهند، ۱ ستاره معادل ۱ سرباز و ۲ ستاره معادل ۲ سرباز. بعد از قرار دادن سربازها، بازیکن‌ها باید کارت‌های قلمرو را برگردانده و دوباره بُر بزنند. کارت آتش بس را نیز در بین کارت‌ها قرار دهید. با توجه به تعداد بازیکن‌ها، تعداد قلمرو برای پیروزی متفاوت است. برای ۳ بازیکن، ۲۵ قلمرو، برای ۴ بازیکن، ۲۰ قلمرو و برای ۵ بازیکن، ۱۵ قلمرو. اگر کارت آتش بس رو شود بازی بلافاصله به پایان می‌رسد و بازیکنی برنده خواهد بود که دارای بیشترین تعداد قلمرو باشد.
هرکس در نوبت خود این کارها را انجام می‌دهد: ۱) قرار دادن سرباز ۲) حمله کردن ۳) دفاع کردن ۴) انتقال سرباز ۵) اگر می‌توانید یک کارت بردارید. اولین کاری که در نوبت خود انجام می‌دهید این است که بفهمید چه تعداد سرباز دریافت می‌کنید تا در قلمروی خود قرار دهید. همیشه ۳ سرباز دریافت می‌کنید و اگر در بازی موفق باشید تعدادی سرباز به عنوان پاداش دریافت خواهید کرد. برای مثال اگر ۱۲ تا ۱۴ قلمرو در اختیار دارید، ۱ سرباز اضافه دریافت می‌کنید. اگر ۱۵ تا ۱۷ قلمرو در اختیار دارید، ۲ سرباز اضافه دریافت می‌کنید و ... طبق جدولی که روی صفحه‌ی بازی قرار دارد می‌توانید بفهمید که سرباز اضافه دریافت می‌کنید یا خیر. راه دیگر دریافت پاداش، کنترل کردن قاره‌هاست. اگر شما یک قاره را به طور کامل در اختیار داشته باشید، به تعدادی که کنار هر قاره نوشته شده، سرباز دریافت می‌کنید. کنترل کردن ۱ یا چند قاره در ابتدای نوبت بسیار مهم است. آن را به عنوان یک هدف مراحل اولیه‌ی بازی قرار دهید (نکته استراتژیک). علاوه بر این‌ها در طول بازی با توجه به قلمرو‌هایی که فتح می‌کنید تعدادی کارت دریافت می‌کنید. در ابتدای نوبت خود می‌توانید چند کارت را برای دریافت سرباز معاوضه کنید. این کار را با توجه به جدولی که روی صفحه‌ی بازی قرار دارد انجام دهید. سعی کنید کارت‌های خود را برای یک معاوضه بزرگ ذخیره کنید تا بتوانید چندین سرباز دریافت کنید. پس از دریافت سرباز، آن‌ها را به ترتیبی که می‌خواهید در قلمروهای خود قرار دهید.
یکی از کارهای اصلی که می‌توانید در نوبت خود انجام دهید، حمله کردن به دشمن است. یک قلمرو از قلمروهایی که در اختیار دارید انتخاب کنید، اگر قلمروی شما به قلمرو دشمن از طریق خط مرزی یا دریایی متصل است شما می‌توانید به آن حمله کنید. توجه داشته باشید که شما در هر زمان فقط به یک قلمرو می‌توانید حمله کنید! همچنین می‌توانید فقط از یک قلمرو به قلمروی دیگر حمله کنید. به این منظور تعداد سربازی را که می‌خواهید با آن حمله کنید بردارید و آن‌ها را نزدیک خط مرزی قلمرویی که می‌خواهید به آن حمله کنید قرار دهید. شما با ۱، ۲ یا نهایتا ۳ سرباز می‌توانید حمله کنید و به خاطر داشته باشید که حداقل یک سرباز باید در قلمرو شما باشد تا از آن محافظت کند. در واقع شما نمی‌توانید قلمرو خود را خالی از سرباز بگذارید. در مقابل حمله‌ی شما بازیکن حریف می‌تواند فقط با ۱ یا ۲ سرباز از قلمرو خود دفاع کند حتی اگر سربازهای بیشتری در قلمروی خود داشته باشد. البته برخلاف حمله کننده، مدافع می‌تواند آخرین سرباز خود را جهت دفاع از قلمرو در نبرد شرکت دهد.
نبرد آغاز می‌شود. به عنوان مهاجم باید به ازاء هر سربازی که حمله می‌کنید یک تاس قرمز بیندازید و مدافع باید به ازاء هر سرباز یک تاس سیاه بیندازد. برای تعیین برنده نبرد، تاس‌های خود را از زیاد به کم مرتب کنید. سپس برای هر جفت تاس اینگونه عمل کنید: اگر تاس حمله از تاس دفاع بیشتر باشد یک سرباز دفاع کننده از نبرد حذف شده و از زمین کنار می‌رود. اگر تاس دفاع مساوی یا بیشتر از تاس حمله باشد، یک سرباز حمله کننده باید از نبرد حذف شده و از زمین بازی خارج شود. نبرد به پایان می‌رسد و اگر برای مدافع هیچ سربازی باقی نمانده باشد شما فاتح قلمروی او هستید.
وقتی تصمیم گرفتید که دیگر حمله نکنید، نوبت آن است که سربازان خود را در قلمروهایتان جا‌بجا کنید. هر تعداد سربازی که می‌خواهید می‌توانید به قلمرویی که به مکان کنونی شما متصل هستند انتقال دهید. منظور از اتصال، زنجیره‌ای از قلمروهای تحت کنترل شماست که به یکدیگر از مرز زمینی و یا دریایی وصل شده‌اند. در نهایت اگر شما در نوبت خود موفق به فتح یک یا چندین قلمرو شده‌اید، می‌توانید از دسته کارت‌ها یک کارت بردارید و به کارت‌های خود اضافه کنید. توجه داشته باشید که کارت‌های خود را از دید دیگران پنهان کنید. سعی کنید در هر نوبت حداقل یک قلمرو را تصرف کنید تا در پایان نوبت‌تان یک کارت به دست آورید. در نهایت پیروزی از آن کسی است که در انتهای نوبت خود تعداد معینی از قلمرو را تحت کنترل داشته باشد. همچنین اگر کارت آتش بس رو شود، بازی بلافاصله به اتمام می‌رسد و بازیکنی که بیشترین قلمرو را در اختیار داشته باشد برنده بازی است.


عکس بازی ریسک - دوزتوی
تصویر بازی ریسک - دوزتوی
نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید (وارد کردن ایمیل الزامی نیست)